معرفی یک هنرمند (فیروز زاهدی)

مختصری درباره ی فیروز زاهدی

 

http://salehzanganeh.persianblog.ir

 

فیروز زاهدی متولد ایران، یکی از برجسته ترین عکاسان بین المللی آمریکا در زمینه ی پرتره و عکاسی تبلیغاتی در 25 سال اخیر بوده است. تحت حمایت و راهنمایی اندی وارهول، زاهدی در اواسط دهه ی 70 شروع به کار با مجله ی اینتر ویو کرد و در آنجا بود که او به همکاری با الیزابت تیلر پرداخت و تیلر نیز او را به عنوان عکاس شخصی خویش در سال 1978 به هالیوود معرفی کرد. به عنوان یک دیپلمات زاهدی مقیم لوس آنجلس شد و خیلی سریع خودش را به عنوان پیشتاز عکاسان شخصیتهای نامدار محرز ساخت.

او به طور همزمان هم در مجله های بین المللی و هم در شعبه های تبلیغاتی و بویژه در پوسترهای فیلم کار می کرد. در اواخر دهه 80  او با یکی از مشهورترین و قابل ملاحظه ترین نشریه های معرفی استادان بین المللی عکاسی از سالهای اولیه ی قرن 20 یعنی Vanity Fair شروع به کار کرد.

نام او همواره در بخش شناسنامه ی مجله ی Vanity Fair و در کنار عکاسان بزرگی قرن مانند هلمت نیوتون، هربرت ریدس و آنه لیبوویتس بوده است. زاهدی همچنین عکسهایی برای جلدهای مجله های مختلف همچون: تایم، شهر و کشور، اسکوایر، جی کیو و گلیمور داشت. عکسهای او همچنین برنده ی جوایز مختلف پوستر، برای فیلم هایی همچون پالپ فیکشن، Get Shorty،  ادوارد دست بریده و خیلی فیلم های دیگر است.

به علت علاقه شخصی به خوانندگان و ستاره های زن هالیوود، زاهدی همکاری هایی با بابارا استریزند، دایانا راس و شکیرا برای خلق تصاویری برای جلد آلبوم هایشان داشت. او همچنین عکس هایی برای مبارزات تبلیغاتی

با استفاده از شخصیت های نامدار از اشخاصی همچون داین کیتون (برای لوریل )، کریستین آگویلرا ( برای کوکاکالا )، شارون استون ( برای ابل) و دیگر اشخاص همچون مک رایان، جودی فاستر و فی دونو وی گرفته است.

گذشته از آگهی های تبلیغاتی مستقیم و ویدئو میوزیک، زاهدی موفقیتهای گسترده ای در هنر عکاسی خود از گل ها و با موضوع گل داشته است که در چندین موزه و گالری مهم ایالات متحده ی آمریکا به نمایش در آمده است. علاقه به معماری و طراحی در عکس از فضاهای داخلی او نمایان است همانند عکس هایی که برای انتشارات ال دکور انداخته است.

 به عنوان یک مدافع قوی و رهبری خلاق در خاورمیانه زاهدی بر این اعتقاد است که تغییرات مثبت می تواند باعث وقوع و گسترش خلاقیت و نوآوری شود.

 

بخش هنری

 

هرچند فیروز زاهدی به طور گسترده به عنوان عکاس اشخاص مشهور و کسی که به طور مرتب برای Vanity Fair، شهر و کشور و دیگر انتشارات کار می کند، شناخته شده است، این عکس های گیاهی وجهه ی دیگری از کارهای او را نشان می دهد، درست به خوبی عکسهای برهنه ی او این عکس ها نیز با فرم های گیاهی، گل ها، برگ ها و ساقه های درخت تقریبا به سادگی هنر انتزاعی با متانت و ترکیب بندی فریبنده ارائه شده است.

در این کارها زاهدی به دنبال فرم های خالص و ساده بوده است. هنر و استادکاری او به خوبی در این بافت های پخته ظاهر شده است.

                                                                         ترجمه: صالح زنگانه 

 

             

با عرض پوزش، هرقدر توی اینترنت جست و جو کردم، سایتی که بطور کامل و جامع آثار این هنرمند رو داشته باشه پیدا نکردم. ولی بطور گسترده ای آثار این هنرمند در اینترنت موجوده که چند نمونه از اونا رو لینک دادم.

شاد باشید و ایام به کامتان خوش.

یا حق

 

چند لینک از نمونه کارهای این هنرمند:

نمونه کارهای هنری

http://artscenecal.com/Listings/WestSide/HawkinsFile/GRayHawkinsArtists/FZahediFile/FZahediPortfolio1.html         

نمونه کارهای پرتره و تبلیغاتی

مجله تایمز

http://www.time.com/time/covers/0,16641,19980112,00.html

 http://www.time.com/time/covers/0,16641,19970414,00.html

 

چند پرتره از هنرمندان معروف

http://www.ew.com/ew/article/0,,574207,00.html

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:kifwxql5ldae

http://www.pfeiffertheface.com/Magaz_1999-03_Journal.htm

http://www.ew.com/ew/article/0,,130261,00.html

 

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 144 بازدید
aiow

ظاهرا توی وبلاگتون بیشتر سخنان دیگران رو آوردین... هنرمند باشید...

زنگانه

سلام آقای زنگانه . وب جالبی دارید اصلن تصور نمی کردم از طایفه ی عریض و طویل زنگانه ها کسی هم در این فضای مجازی کاری اینچنین بکند.... من هم زنگانه هستم . با این پست هایی که داشتید به گمانم در خارج به سر ببرید یا اگر ایران هم باشید زیادی خارجکی شده اید. در هر صورت به قول خود شما شاد باشد .