نوزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان!!!

 

در طول یک دهه زندگی حرفه ای (شغلی) پر فراز و نشیب در حیطه طراحی گرافیک، چه آن زمان که در هنرستان شهید رجایی قم با انتخاب رشته گرافیک پا به این عرصه پر زرق و برق اما بی‌سر و سامان گذاشتم و چه حالا که بعد از ده سال همچنان افتخار دانشجویی و دانش پژوهی در همان رشته تحصیلی در مقطع کارشناس ارشد در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور را دارم، همواره دغدغه اصلی و دائمی خود را بر پژوهش و کند و کاو در این حیطه نو بنیاد گذاشته‌ام. حیطه‌ای که با بنیانگذاری استادان بزرگی همچون استاد ممیز که این روزها سالگرد تولد ایشان را جشن می‌گیریم، کار خود را به صورت حرفه‌ای در کشورمان آغاز کرد.  
این را خوب می‌دانم که یک طراح گرافیک تا زمانی زنده است که بتواند با جامعه اطراف خود ارتباط داشته و محصولات فرهنگی و هنری خود را به صورت کثیری به جامعه عرضه کند، که اگر این ارتباط کمرنگ شود یا وجود نداشته باشد ناخودآگاه طراح گرافیک نیز از صحنه روزگار محو خواهد شد.
اگر جوامع ارتباطی در حیطه طراحی گرافیک را به دو دسته اصلی یعنی جامعه ارتباطی فرهنگی-هنری و جامعه ارتباطی تجاری تقسیم کنیم، بی شک جامعه ارتباطی فرهنگی-هنری نقش عمده و اصلی را در این میان بازی خواهد کرد.
چرا که دست طراح در این مورد باز تر بوده و قدرت خلاقیت و مانور بیشتر در موارد فرهنگی و هنری دارد.
و نیز خوب می‌دانیم که مسئولیت خطیر کنترل و هدایت این عرصه گسترده ارتباطی برعهده سازمان های فرهنگی و هنری ذیربط و در راس آنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
من نیز همچون دیگر طراحان علاقه مندم تا بتوانم از کانال این سازمان‌های مسئول، محصولات فرهنگی هنری خود را به جامعه عرضه کنم. یکی از این محصولات فرهنگی بی‌شک پوستر است که این حقیر نیز مدت طولانی ست در حال مطالعه و فعالیت در این شاخه جذاب و تخصصی ارتباط تصویری می‌باشم.
چندی پیش ایمیلی از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برایمان ارسال شد که امسال در راستای حمایت و پشتیبانی از کانون های تبلیغاتی استان، پوستر نوزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان بین کانون های تبلیغاتی به رقابت گذاشته شده و بهترین پوستر توسط مسئولین امر انتخاب و توسط همان کانون منتشر خواهد شد.
مطمئنا سفارش طراحی پوستر یک جشنواره که قرار است به صورت بین المللی برگزار شود سفارش خوب و چشم‌گیری است، اما با توجه به تجربیاتی که در سال‌های قبل از همکاری با آنان داشتم میل و انگیزه ای برای انجام آن نداشتم، اما به سفارش و اصرار مدیر مسئول کانون پذیرفتم و علیرغم میل باطنی، کار را پذیرفته و با جدیت آن را تعقیب کردم و یکی دو هفته کاری را به آن اختصاص داده و مشغول ایده یابی، تجزیه و تحلیل، عکاسی و ... شدم.
پوستر به صورت مناسب و حرفه ای و در قطع یک به یک (70*50) به آنان ارائه شد و ظاهرا هم مورد توجه مسئولین امر قرار گرفت و قرار شد در جلسه ای که چند روز بعد در تهران برگزار می‌شود پوستر منتخب معرفی شود.
به نظر من و خیلی از هم همکاران خوب و هم استانی هایم اینکه پوستر کدام طراح انتخاب می‌شد اهمیتی چندانی نداشت، مهم آن بود که این پوستر آبروی قشر گرافیکی استان‌مان بود و باید کار خوب و باارزشی ارائه می‌شد.
خلاصه امر بعد از سه هفته که هیچ خبری از جلسه منعکس و گزارش داده نشد، چند روز پیش به طور اتفاقی با پوستر این جشنواره بین المللی که در جلوی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نصب شده بود مواجه شدم!
به جز تعجب کاری از دستم بر نیامد الا اینکه شروع به نوشتن این متن کردم تا قضاوت اصلی را به عهده استادان و همکاران و دوستان عزیزم در این رشته بسپارم.
حال با وجود چنین انتخاب‌ها و برخوردهای مافیایی در این عرصه، چگونه می‌توان میل و انگیزه همکاری‌های بیشتر با این ارگان ها را داشت!؟
چگونه می‌توان با این بخش از جامعه ارتباطی همکاری کرد و به بقاء خود در این آشفته بازار ادامه داد!؟
در پایان هم به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان به خاطر این انتخاب شایسته و به جا تبریک گفته و از خداوند منان برای ایشان آرزوی توفیق روز افزون دارم!

 

 

صالح زنگانه
9/6/1391

 

 

 

 لینک این نقد در سایت گرته:

http://garteh.com/articles/default.asp?codeweek=51&idm=836

 

 

پیروز باشید.

یا حق

 

/ 3 نظر / 30 بازدید
یار مهربان

سلام یه مشکلی که در کشور وجود داره اینه که در انتخاب آثار از مشاوره ی متخصصین استفاده نمیشه بنابراین همواره انتخاب بر پایه ی سلیقه ی شخصی است. این هم اضافه کنین که مدیران بر اساس تخصص انتخاب نمیشن شاید حتی آشنایی چندانی با مقوله کاری نداشته باشن . اینهمچنان در همه ی زمینه ها جریان دارد. . . .

روانی

از نظرم کار شما به مراتب قشنگ‌تر و جدیدتره. پوستر منتخب خیلی تکراریه.

بانوی سرخ

[دست]