نمایشگاه پوستر "بعدی با طراحی"
ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٤  کلمات کلیدی: هنر ، گرافیک ، پوستر ، نمایشگاه

It's my pleasure that two of my posters have been selected to show in the New Town Hall of Leipzig from 4. to 23.9.2012 from the international poster competition NextByDesign (San Francisco)...


منتخبی از 68 پوستر برتر رقابت بین المللی سانفرانسیسکو "بعدی با طراحی" NextByDesign از چهارم الی بیست و سوم سپتامبر 2012 در تالار شهرداری شهر لایپزیگ آلمان به نمایش در می آید.
برگزار کنندگان این رقابت اتحادیه طراحان گرافیک مرکزی آلمان و پایگاه بین المللی پوسترهای اجتماعی plakat-sozial آلمان می باشند.
در لیست اسامی طراحان این 68 پوستر نام طراحان مطرحی همچون آلن لوکرنک از فرانسه و لکس دروینسکی و گوتس گرملیخ از آلمان به چشم می خورد. از کشور ایران هم دو اثر از صالح زنگانه به نمایش در خواهد آمد.

 

لینک به وبسایت این رقابت:

http://www.plakat-sozial.de/en/exhibition-leipzig-2012.php

لینک این خبر در پوسترپیج:

http://posterpage.ch/div/news12/n120831a.htm

لینک این خبر در سایت انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران:

http://newsite.graphiciran.com/Fa/News/News.aspx?nwsId=623

 

 

شاد باشید.

یا حق

 


نوزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان!!!
ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱۳  کلمات کلیدی: هنر ، گرافیک ، جشنواره ، پوستر

 

در طول یک دهه زندگی حرفه ای (شغلی) پر فراز و نشیب در حیطه طراحی گرافیک، چه آن زمان که در هنرستان شهید رجایی قم با انتخاب رشته گرافیک پا به این عرصه پر زرق و برق اما بی‌سر و سامان گذاشتم و چه حالا که بعد از ده سال همچنان افتخار دانشجویی و دانش پژوهی در همان رشته تحصیلی در مقطع کارشناس ارشد در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور را دارم، همواره دغدغه اصلی و دائمی خود را بر پژوهش و کند و کاو در این حیطه نو بنیاد گذاشته‌ام. حیطه‌ای که با بنیانگذاری استادان بزرگی همچون استاد ممیز که این روزها سالگرد تولد ایشان را جشن می‌گیریم، کار خود را به صورت حرفه‌ای در کشورمان آغاز کرد.  
این را خوب می‌دانم که یک طراح گرافیک تا زمانی زنده است که بتواند با جامعه اطراف خود ارتباط داشته و محصولات فرهنگی و هنری خود را به صورت کثیری به جامعه عرضه کند، که اگر این ارتباط کمرنگ شود یا وجود نداشته باشد ناخودآگاه طراح گرافیک نیز از صحنه روزگار محو خواهد شد.
اگر جوامع ارتباطی در حیطه طراحی گرافیک را به دو دسته اصلی یعنی جامعه ارتباطی فرهنگی-هنری و جامعه ارتباطی تجاری تقسیم کنیم، بی شک جامعه ارتباطی فرهنگی-هنری نقش عمده و اصلی را در این میان بازی خواهد کرد.
چرا که دست طراح در این مورد باز تر بوده و قدرت خلاقیت و مانور بیشتر در موارد فرهنگی و هنری دارد.
و نیز خوب می‌دانیم که مسئولیت خطیر کنترل و هدایت این عرصه گسترده ارتباطی برعهده سازمان های فرهنگی و هنری ذیربط و در راس آنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
من نیز همچون دیگر طراحان علاقه مندم تا بتوانم از کانال این سازمان‌های مسئول، محصولات فرهنگی هنری خود را به جامعه عرضه کنم. یکی از این محصولات فرهنگی بی‌شک پوستر است که این حقیر نیز مدت طولانی ست در حال مطالعه و فعالیت در این شاخه جذاب و تخصصی ارتباط تصویری می‌باشم.
چندی پیش ایمیلی از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برایمان ارسال شد که امسال در راستای حمایت و پشتیبانی از کانون های تبلیغاتی استان، پوستر نوزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان بین کانون های تبلیغاتی به رقابت گذاشته شده و بهترین پوستر توسط مسئولین امر انتخاب و توسط همان کانون منتشر خواهد شد.
مطمئنا سفارش طراحی پوستر یک جشنواره که قرار است به صورت بین المللی برگزار شود سفارش خوب و چشم‌گیری است، اما با توجه به تجربیاتی که در سال‌های قبل از همکاری با آنان داشتم میل و انگیزه ای برای انجام آن نداشتم، اما به سفارش و اصرار مدیر مسئول کانون پذیرفتم و علیرغم میل باطنی، کار را پذیرفته و با جدیت آن را تعقیب کردم و یکی دو هفته کاری را به آن اختصاص داده و مشغول ایده یابی، تجزیه و تحلیل، عکاسی و ... شدم.
پوستر به صورت مناسب و حرفه ای و در قطع یک به یک (70*50) به آنان ارائه شد و ظاهرا هم مورد توجه مسئولین امر قرار گرفت و قرار شد در جلسه ای که چند روز بعد در تهران برگزار می‌شود پوستر منتخب معرفی شود.
به نظر من و خیلی از هم همکاران خوب و هم استانی هایم اینکه پوستر کدام طراح انتخاب می‌شد اهمیتی چندانی نداشت، مهم آن بود که این پوستر آبروی قشر گرافیکی استان‌مان بود و باید کار خوب و باارزشی ارائه می‌شد.
خلاصه امر بعد از سه هفته که هیچ خبری از جلسه منعکس و گزارش داده نشد، چند روز پیش به طور اتفاقی با پوستر این جشنواره بین المللی که در جلوی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نصب شده بود مواجه شدم!
به جز تعجب کاری از دستم بر نیامد الا اینکه شروع به نوشتن این متن کردم تا قضاوت اصلی را به عهده استادان و همکاران و دوستان عزیزم در این رشته بسپارم.
حال با وجود چنین انتخاب‌ها و برخوردهای مافیایی در این عرصه، چگونه می‌توان میل و انگیزه همکاری‌های بیشتر با این ارگان ها را داشت!؟
چگونه می‌توان با این بخش از جامعه ارتباطی همکاری کرد و به بقاء خود در این آشفته بازار ادامه داد!؟
در پایان هم به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان به خاطر این انتخاب شایسته و به جا تبریک گفته و از خداوند منان برای ایشان آرزوی توفیق روز افزون دارم!

 

 

صالح زنگانه
9/6/1391

 

 

 

 لینک این نقد در سایت گرته:

http://garteh.com/articles/default.asp?codeweek=51&idm=836

 

 

پیروز باشید.

یا حق

 


مصاحبه با فتوگراف
ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٧  کلمات کلیدی: هنر ، گرافیک ، مصاحبهMy interview with Photograph Online Magazine / No. 2 / Agust 2012

گفتگوی من با مجله الکترونیکی فتوگراف / شماره 2 / مردادماه 1391

 

لینک وبسایت:
http://www.gfx-mag.com/index.php/download


لینک دانلود مستقیم:
http://www.gfx-mag.com/Number_2.rar


 

شاد باشید.
یا حق

 


 
 
 
 

explorer blog

explorer blog